Něco málo o barneveldkách...

Barneveldky vznikaly v druhé polovině 19. století. Název plemene je podle holandského města Barneveld. Každé plemeno má nějakou osobnost, která je určitou autoritou v daném plemeni. Právě u barneveldek to je Hans Schippers, který se barneveldkami zabývá. Tento pán uvádí, že barneveldky byly kříženy v druhé polovině 19. století, s pomocí dovezených slepic z Asie a místních, holandských slepic. Mezi plemena, která ovlivnila vývoj barneveldek řadíme kočinky, malajky, brahmánky a langšanky, které byly kříženy s místními plemeny. Sice populace nebyla jednotná, ale místní zemědělci používali kohouty tmavé barvy, a tudíž slepice měli víceméně podobné znaky. V roce 1885 se ke křížení používaly brahmánky a na jejich potomstvo langšanky. Za předchůdkyně se považují vyandotky černé zlatě lemované, které se používaly ke křížení na přelomu 19. a 20. století. V tomto období se ke křížení barneveldek používaly i orpingtonky žluté. Jednou z vlastností pro toto plemeno je otužilost a dobrá zimní snáška. Právě tyto vlastnosti dodaly barneveldkám langšanky, s kterými se křížilo o něco později společně s maranskama, které barneveldkám předaly tmavě hnědou barvu vajec. 

Za největší vývoj pro barvu a typ se považuje období kolem roku 1910. První klub barneveldek byl založen samozřejmě v Holandsku, a to v roce 1920. V tomto roce byl také vydán první standard plemene. První výstavní účast barneveldek byla na světové výstavě v Haagu, na podzim roku 1921. Plemeno se rychle rozšířilo do Evropy, ale i do Ameriky, či Austrálie, a to pro svou oblíbenost a vynikající vlastnosti, za které se považuje například dobrá snáška. Z barevných rázů prvně vznikl ráz dvojitě lemovaný, ve kterém právě barneveldky chovám. Dnes existují barneveldky černé, bílé, dvojitě modře lemované, hnědé a modré.

Zdrobnělé barneveldky vznikaly poměrně rychle po uznání standardu barneveldek, a to již sedm let po tomto uznání. Musely se křížit se zdrobnělými vyandotkami a s indickými bojovnicemi. Za původ, neboli místo vyšlechtění těchto zdrobnělých barneveldek se považuje především Německo, ale v menší míře také Velká Británie. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky